Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
Το ότι θα πληρώνουμε περισσότερα για κάποιες εξετάσεις, 15% συμμετοχή του ασφαλισμένου, δεν θεωρώ ότι είναι κακό, αντιθέτως. Με το ισχύον σύστημα υπάρχει η δυνατότητα να πηγαίνω στο διαγνωστικό κέντρο του φίλου μου κάθε μήνα και να γράφω αιματολογικές εξετάσεις που δεν κάνω για να πληρώνεται ο φίλος μου από το ΚΥΤ.
Για να κάνεις εξετάσεις πρέπει να έχεις χαρτί από γιατρό.
Οπότε, αυτό που γράφεις απλά δεν γίνεται.

Ως Χάρης και μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας επιθυμώ πρωτίστως να έχω τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα ασφάλισης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα επιλέξω τον δεύτερο.
Όταν και αν μου δοθεί η επιλογή, θα εξετάσω τις προσφορές που έχω και θα επιλέξω.
Γιατί δεν το λες από την αρχή;
Εσύ λοιπόν θεωρείς ότι τώρα θα σκεφτούν να σου δώσουν δικαίωμα επιλογής και γι' αυτό σου αρέσει.

Εγώ πάλι σου λέω ότι θα συνεχίσεις να πληρώνεις κανονικά, για να "βουλώνεις" τις τρύπες του ΕΟΠΥΥ και θα πληρώνεις έξτρα για ιδιωτική ασφάλιση (αν θέλεις βέβαια ιδιωτική).

Άποψή σου ότι τα κακώς κείμενα θα διορθωθούν και ότι το μαύρο χρήμα των γιατρών θα εξαφανιστεί. Αυτό δεν το εγγυάται κανένας και μάλιστα τα δεδομένα μέχρι στιγμής άλλα δείχνουν.

Γεια χαρά και όνειρα γλυκά.
Εγώ μια φορά είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.